Amb. plastické a estetické chirurgie

Medi-Esthes

Operace očních víček

Ambulance plastické a estetické chirurgie-mobil 605 060 076

Plastika horních i dolních očních víček. Odstranění nadbytečné a povislé kůže v oblasti víček, vaků pod očima, odstranění či modelace (tvarování) tukových prolapsů. Patří k nejčastějším zákrokům estetické chirurgie na světě a běžně ji podstupují ženy i muži.

S přibývajícím věkem dochází k ochabnutí a poklesu kůže očních víček, vzniku tukových váčků, vrásek a kožních řas tvořících tzv. vaky. Ty mohou být ovlivněny i dalšími faktory jako dědičnost, typ kůže, životospráva, alergie, kouření, onemocnění ledvin atd.. Povislá víčka mohou být problémem nejen estetickým, ale i zdravotním, kdy převislá kůže víček omezuje periferní vidění, může vyvolávat pocit únavy, podráždění nebo suchosti očí, někdy se objevují i bolesti hlavy. Operační plastika očních víček (tzv. blefaroplastika) v podobě odstranění kožních nadbytků a odstranění či tvarování tukových nadbytků, tzv. prolapsů, je vysoce účinným řešením, obtíže ustupují, efekt je na první pohled patrný - oblast víček a očního okolí získává výrazně mladší vzhled.

Kožní převisy, ochabování kůže víček a prolapsy tuku začínají být patrné u některých jedinců už po 30. roce věku, s postupujícím věkem se různým tempem zvýrazňují. Operace se nejčastěji provádí po 40. roce věku, efekt vydrží nejčastěji 7 - 12 let s individuálními rozdíly mezi jednotlivci - rozdíly jsou dány vrozenými dispozicemi, životním stylem (zdravý životní styl versus koření, alkohol, přehnané časté slunění se, apod.), v souvislosti s chorobami (cukrovka, kožní onemocnění, cévní onemocnění ). Operační plastiku víček lze s odstupem času opakovat, obvykle se však neprovádí více než dvakrát za život.

Při blefaroplastice odstraňujeme nadbytečnou kůži z víček a zároveň dle potřeby redukujeme tukové váčky, které tvoří měkké lůžko pro oko v oční dutině. Operace probíhá ambulantně, v místním znecitlivění. Znecitlivující látka je aplikována injekční formou, pomalu, velmi tenkou jehličkou - tak, aby to pro pacienta bylo co nejšetrnější. Po aplikaci znecitlivující látky je zcela odstraněna bolest, pacient vnímá pouze dotyky, tlaky a manipulaci v operované oblasti. Zákrok je tedy zcela nebolestivý, pacienty je dobře snášen a trvá přibližně 1-1,5 hodiny u horních a 2 hodiny u dolních víček. Podstatou zákroku je odstranění kožních nadbytků na víčkách a v odůvodněných případech i odstranění tukových tělísek, popřípadě jejich modelace (tvarování). Operační řezy jsou vedeny tak, aby výsledné jizvy byly umístěny v záhybu kůže nad horním víčkem a těsně pod linií řas na víčku dolním. Díky tomu jsou jizvy téměř nepatrné. Operace se dá provádět během celého roku, pooperačně je důležité chránit oblast očních víček před účinky UV záření ochrannými ("slunečními") brýlemi a aplikací krémů či gelů s ochranným UV faktorem 50+.

Nejčastější dotazy

Jaká je pooperační péče po blefaroplastice?

Po plastice víček jsou rány přelepeny speciálními proužky náplastí, které působí jako ochrana rány před zevním prostředím a infekcí a současně fungují i jako speciální tejpy, které ránu odlehčují a tak napomáhají jejímu nekomplikovanému zhojení. Pacient si před odchodem domů nasadí ochranné tmavé brýle, aby zajistil ochranu operované oblasti před dráždivými vlivy zevního prostředí. V pooperačním průběhu je třeba dodržovat tzv. oční klid po dobu 3-5 dní - bez sledování TV, bez četby knih či jiných tiskovin, bez práce na PC či notebooku, apod. Do očí je třeba 3-4 denně kapat oční kapky - tzv. umělé slzy, které působí zklidnění očních sliznic a ulevují pacientům od podráždění. Na noc je v některých případech pacientovi doporučeno oční mast, kterou lékař předepíše. Stehy jsou odstraňovány nejčastěji 5. den po operaci.

Jak pečovat o jizvu?

Po prodělané operaci víček je třeba jizvu chránit před slunečním záření po dobu nejméně dvou, lépe tří měsíců (brýle s UV ochranou, krémy či gely s ochranným UV faktorem 50+), jinak hrozí nežádoucí ztmavnutí jizvy, tzv. hyperpigmentace. 10. den po blefaroplastice je nutné začít s tlakovou masáží jizvy. Provádí se tak, že jizvu postupně místo vedle místa uchopíme a stiskneme mezi bříšky dvou prstů a vyvineme přiměřený tlak - takto působíme ne jednom místě vždy 20-30 sekund. Masáž je třeba provádět 10x denně. 2-3x denně je třeba jizvu promazávat v tenké vrstvě vhodným lokálním prostředkem - přehled vhodných prostředků Vám doporučí lékař.

Před operací je nutná konzultace plastickým chirurgem a je vhodné absolvovat také oční vyšetření.

Spolupracujeme s

Oční ambulancí MUDr. Pavel Šmehlík