Medi-Esthes

Ambulantní tumescentní liposukce

Ambulance plastické chirurgie-mobil 605 060 076

Speciální kanylou jsou odsáty tukové nadbytky v určitých tělesných partiích, nejčastěji na břiše, bocích, stehnech, hýždích, v oblasti kolen, podbradku a na pažích.

Nejčastější dotazy

Co je to liposukce? 

Liposukce je metoda, při níž je z velmi malých kožních přístupů speciální liposukční kanylou odsáta podkožní tuková tkáň z oblasti jejího nadbytku.


Jak probíhá liposukce na našem pracovišti a jakou metodou ?

Liposukci provádíme tzv. tumescenční technikou. Tumescentní liposukce je metoda, při níž je oblast, z niž chceme odsát nadbytečný podkožní tuk, nejprve tenkou kanylou o průsvitu nejčastěji 1,5mm v nadbytku infiltrována (napuštěna) tzv. tumescentním roztokem s obsahem anestetika (znecitlivující látky) a dalších látek. Díky tomu lze provádět liposukci do určitého rozsahu ambulantně, pro pacienta velmi komfortně a téměř bezbolestně, bez nutnosti celkové anestezie a hospitalizace. Po infiltraci podkoží tumescentním roztokem v oblasti, z níž chceme odsávat nadbytečný tuk, následuje interval 15 až 30 minut, během něhož je pacient ponechán v klidu. Je to doba, kdy dochází k samovolnému rozprostření (distribuci) roztoku v podkožním tuku - tím je zajištěna rovnoměrnost rozložení roztoku v podkožní tukové tkáni a jsou vytvořeny optimální podmínky pro odsátí tukových nadbytků v cílové oblasti. Vlastní liposukce je prováděna speciální liposukční kanylou o průsvitu 3-5mm a tupým zakončením. Kanyla je hadicí napojena na přístroj generující podtlak, tzv. liposukční odsávačku. Vějířovitým pohybem kanyly ve směru vpřed a zpět jsou v podkožním tuku rozrušovány tukové buňky a díky podtlaku jsou ihned odsávány.


Jaké jsou účinky ambulantní tumescentní liposukce?

Jedná se o metodu, jejíž účinnost je ověřena dlouholetou klinickou praxí. V odsávané oblasti je dosaženo okamžitého odstranění tukového nadbytku a navždy je významně omezeno nadměrné ukládání tuku.


Jaká opatření je nutné dodržovat v pooperačním průběhu po liposukci?

Ihned po skončení liposukce je pacientovi oblečeno kompresivní elastické prádlo, které je nutné nosit po dobu nejméně 1 měsíce, při fyzické aktivitě až 2 měsíce. Toto kompresní prádlo napomáhá prevenci hematomu, otoků a nerovností, napomáhá retrakci kůže.

Po liposukci na končetinách je důležité končetiny polohovat v mírně zvýšené poloze a měkce je vypodložit, například polštářem. V prvních 14 dnech po zákroku je třeba dodržet šetřící režim, bez větší fyzické námahy a dodržovat pečlivě správný pitný režim zajišťující optimální hydrataci organismu. Tak napomáháme nekomplikovanému pooperačnímu průběhu hojení. Po 14 dnech od zákroku je možno postupně a zvolna námahu navyšovat do běžné zátěže. Po 3 týdnech od zákroku je v oblastech po odsátí třeba po dobu 2 měsíců provádět tlakové masáže. O technice tlakový masáží budete instruováni lékařem nebo sestrou.

Aktivní cvičení je možné začít provádět po 1 měsíci od operace. Po dobu 3 měsíců je oblasti po liposukci nutné chránit před UV zářením - oděvem nebo ochranným UV faktorem 50+. Při nedodržení tohoto opatření je vysoké riziko vzniku nežádoucích pigmentací.


Pro koho je liposukce vhodná?

 • ohraničené tukové nadbytky
 • dobrou elasticitu kůže v oblastech s tukovými nadbytky
 • body mass index nižší než 35
 • celkově dobrý zdravotní stav
 • nepřítomnost celkové obezity

Kdy je liposukce nevhodná ?

 • pro léčbu celkové obezity
 • pro břicho mužského typu obezity neboli pro "pivní břicho", protože tuk je uložen převážně uvnitř dutiny břišní
 • u celulitidy

Kdy nelze liposukci provést - liposukce je kontraindikovaná ?

 • dekompenzované onemocnění plic, srdce, jater
 • akutní celkové nebo místní infekce
 • těhotné, kojící matky
 • alergie
 • u pacientů s nerealistickým očekáváním

Jaké jsou alternativy tumescentní liposukce ?

ultrazvuková neinvazivní liposukce přístrojem LIPOSONIX, liposukce laserová, pneumatická, mikrovibrační a další