Amb. plastické a estetické chirurgie

Medi-Esthes

Operace "lupavých prstů"

Ambulance plastické a estetické chirurgie-mobil 605 060 076

Obraz skákavého prstu se rozvíjí v okamžiku, kdy dochází k místnímu zesílení šlachy, které brání jejímu hladkému průchodu šlachovým poutkem. Násilný průchod místa zduření přes poutko při pohybech prstu způsobuje bolest, vyvolává fenomén lupnutí či přeskočení a omezuje hybnost prstu.

Základní funkce prstů na rukou spočívá v ohýbání a protahování, což se děje díky svalům na předloktí. Na prstech už jsou jen šlachy těchto svalů, které pohyb přenášejí na drobné klouby naší ruky. Aby byl pohyb plynulý, šlachy musí klouzat přes tzv. poutka - obaly šlach. Funkcí těchto šlachových poutek je udržení správného průběhu šlachy v dlani a prstu.

Pokud jste si všimli, že při ohnutí či natažení prstu došlo k odporu a bolestivému přeskočení, týká se toto onemocnění šlachy i vás. Pokud jste někdy přetěžovali ruce (těžká manuální povolání), mohli jste se zranit či se šlachy mohly zanítit. Při těchto poškozeních pak šlachy nemohou poutkem plynule proklouznout, při vynaložení většího úsilí pocítíte nepříjemnou bolest a lupnutí.

Cílem léčby skákavého prstu je obnovit hladký průchod šlachy poutkem. Operace se provádí ambulantně v místním znecitlivění a spočívá v protětí šlachového poutka, které tak přestane bránit volnému pohybu zesílené šlaše. Pacient tak může prstem volně hýbat ihned po operaci. Stehy se odstraňují za 2 týdny.. V časném pooperačním období je nutné aktivní cvičení s operovaným prstem, aby se předešlo tvorbě srůstů mezi šlachami navzájem a s okolím.. Po operaci bude nutné udržovat ruku ve zvýšené poloze, což zmírní bolest a zmenší otok.. Plně zatěžovat ruku je možné v podstatě okamžitě po odstranění stehů.